Wskazówki startowe

Podczas tworzenia strony internetowej warto obejrzeć kilka konkurencyjnych stron i zaczerpnąć z nich inspirację. W grę nie wchodzi kopiowanie, ale możemy sprawdzić, czego nie ma dana firma na swojej witrynie, a co mogłoby znaleźć się u nas. Jest to też pierwszy krok przy projektowaniu strony www. Również szczegółowa analiza potencjalnych klientów okazuje się bardzo pomocna. Należy zapoznać się z upodobaniami odbiorców. Jeśli chcemy stworzyć stronę internetową, warto zasięgnąć fachowych rad i stosować się do kilku najważniejszych wskazówek.

  1. Zachęcające dla użytkownika okazuje się zamieszczenie zdjęcia (ciekawego, zgodnego z tematem), które staje się tłem strony. Fotografia okazuje się bardziej interesująca niż obszerny tekst.
  2. Muzyka poprawia nastrój... w tym wypadku nie zawsze. Coraz rzadziej zdarza się, że strona udoskonalona jest o muzykę. Dużym zaskoczeniem jest dla internauty, kiedy otwiera kilka zakładek i z jednej dobiega muzyka (na domiar złego z głośników nakręconych na max.). Chaotyczne szukanie źródła dźwięku powoduje, że zamykamy wszystko i nie wracamy do takiej strony.
  3. Typografia – stosujmy różne, nowe formy liter. Po pierwsze wyglądają one bardzo estetycznie, a po drugie nadają oryginalnego charakteru stronie. Bardzo duże nagłówki w przyciągających wzrok kolorach zwracają na siebie uwagę, a przecież taki jest cel.
  4. Menu „podążające” za Tobą stosuje się, kiedy strony są dosyć długie. Jest ono wtedy zawsze pod ręką, w czasie, kiedy my przeglądamy stronę. Warto taką opcję przemyśleć lub zastosować menu na całą stronę, lub na dużą część ekranu, które pomocnie rozłoży treść bez komplikacji, że nie pojawi się odpowiednio na innej rozdzielczości.
  5. Stosowanie nowoczesnej zasady „flat design”, w której poszczególne elementy strony wyglądają na lekkie i płaskie (są one w stonowanych barwach – białych, beżowych, szarych). Wpisują się w to również części składowe interfejsu użytkownika tzw. UI (np. przyciski, fragmenty menu). Zyskuje się dzięki temu czytelny przekaz, który trafia do odbiorców.

ARTYKUŁY

POLECANE

powered by bweb-group.pl